انیمیت کیوب روی سطح در بلندر

شما اینجا هستید : توت لاین > آموزش ها > انیمیت کیوب روی سطح در بلندر
...
زمان ویدیوی آموزشی 11 دقیقه
...
حجم ویدیوی آموزشی 60 مگابایت
...
سطح ویدیوی آموزشی مقدماتی
انیمیت کیوب روی سطح در بلندر

بزارید یه داستان کوتاه براتون بگم :) چند روز پیش مشغول تست قابلیت camera tracking تو بلندر بودم که واقعا برام تجربه جالبی بود. یه ویدیو از میز کارم گرفتم و با قابلیت کمرا ترکینگ تونستم حرکت دوربین بلندر رو با حرکات دوربین گوشی که ویدیو رو باهاش ضبط کردم هماهنگ کنم و قسمت جالب اینجاست که حالا میشه هر آیتم سه بعدی رو به ویدیویی که ضبط کردیم اضافه کنیم. همینجا بود که به ذهنم رسید مکعب روبیکی که قبلا ساخته بودم رو به ویدیو و روی میز کار اضافه کنم. (اگه آموزش مدلسازی و انیمیت مکعب روبیک در بلندر رو ندیدید اینجا کلیک کنید.)

مکعب روبییک رو به پروژه فعلی منتقل کردم و روی میز اضافه کردم. اینکه میشد آیتم سه بعدی رو روی ویدیو دید طوری که انگار واقعا اونجا روی میز وجود داره خیلی هیجان انگیز بود :) و اینجا دوباره به ذهنم رسید که چرا مکعب روبیک رو انیمیت نکنم؟! ایده این شد که مکعب روبیک از بیرون چند باری غلت میخوره و میاد وسط میز جا خوش میکنه! (گیف پایین نتیجه نهایی کار رو نشون میده و دقیقا چیزی بود که من دنبالش بودم.)

شروع کردم به انیمیت کیوب و اینجا بود که داستان گره خورد! توی چرخش و غلت اول مشکلی نبود ولی تو چرخش های بعدی خیلی ساده نبود. باید به ازای هر 90 درجه چرخش یک Empty اضافه میکردم و تک تک اون ها رو انیمیت میکردم و بهشون کیفریم میدادم! تازه اگه آخرش میخواستم سرعت حرکت مکعب روبیک رو کم یا زیاد کنم باید تمام کیفریم ها رو تنظیم میکردم!

تمام اینترنت رو زیر و رو کردم ولی هیچ راه حلی برای اجرای این حرکت بدون کلی کیفریم دادن پیدا نکردم...خلاصه شروع کردم به تست حالت های مختلف و بالاخره راهی رو پیدا کردم که فقط با دو کیفریم میشد مکعب رو روی سطح انیمیت کرد!! و باز هم یه ایده دیگه به ذهنم رسید که با مکعب پیش فرض بلندر که همیشه به محض اجرای بلندر حذفش میکنیم :) یه انیمیشن کوتاه بسازم که تو ویدیوی زیر میتونید این انیمیشن کوتاه رو ببینید.

 

خب بعد از همه این صحبت ها بریم سراغ آموزش :) تو این آموزش با هم می بینیم که چطور میتونیم به کمک constraints یا محدودکننده ها در بلندر یک کیوب رو روی سطح انیمیت کنیم. امیدوارم لذت ببرید :)

 

حتما میدونید که ما تمرین های شما رو تو پیج اینستاگرام توت لاین استوری میکنیم و برای اینکه این تمرین ها همیشه در دسترس باشن هایلایتی رو به نام " تمرین" اضافه کردیم. برای ارسال رندرهاتون با آیدی Tutlinesupport@ در تلگرام در ارتباط باشید. 

مثل همیشه منتظر شنیدن نظرات شما در پیج اینستاگرام توت لاین هستیم :)

دانلود ویدیوی آموزشی رایگان دریافت آموزش